AB, siber güvenlik sertifikasyon programında egemenlik şartlarını kaldırıyor – Güvenlik


Tarafından görülen belgeye göre Amazon, Google ve Microsoft, taslak siber güvenlik etiketleme kurallarının satıcıların AB dışı yasalardan bağımsız olması zorunluluğunu kaldırmasının ardından AB bulut bilişim sözleşmeleri için teklif vermeyi daha kolay bulabilir. Reuters.

AB, siber güvenlik sertifikasyon programında egemenlik şartlarını kaldırıyor


Avrupa Birliği, bulut hizmetlerinin siber güvenliğini garanti edecek ve bloktaki hükümetlerin ve şirketlerin işleri için güvenli ve güvenilir bir satıcı seçmelerine yardımcı olacak bir siber güvenlik sertifikasyon programını (EUCS) kabul etmekte zorlandı.

Hareket, Big Tech'in büyümeyi teşvik etmek için kazançlı devlet bulut pazarına baktığı bir dönemde geldi.

Öte yandan AB, yasadışı devlet gözetiminden korkarken, bazı hükümetler ABD bulut sağlayıcılarının hakimiyetinin yeni ortaya çıkan AB rakiplerini engelleyebileceğinden endişe ediyor.

Geçen yıl AB hükümetlerine dağıtılan bir taslakta, ABD teknoloji devlerinin AB merkezli bir şirketle ortak girişim kurması ve AB siber güvenlik etiketine hak kazanmak için müşteri verilerini blokta depolaması ve işlemesi gerekiyordu.

Bu tür sözde egemenlik gereklilikleri, Avrupa bankalarının, takas odalarının, sigorta gruplarının ve bazı startup şirketlerinin, siyasi yükümlülükler ve egemenlik yükümlülükleri yerine teknik hükümlerin geçerli olması gerektiğini söyleyen eleştirilerine yol açtı.

22 Mart tarihli son taslak, bu tür gereklilikleri ortadan kaldırdı; bulut satıcıları yalnızca müşterilerinin verilerinin depolandığı ve işlendiği yer ve geçerli yasalar hakkında bilgi vermekle yükümlü oldu.

AB ülkeleri şu anda değiştirilmiş taslağı inceliyor ve ardından Avrupa Komisyonu nihai planı kabul edecek. AB yöneticisi yorum talebine yanıt vermedi.Source link