6 Ocak Gizli Servis Metin Skandalı Suça Döndü


Birleşik olarak Eyaletler ara seçimleri yaklaşıyor, kanun yapıcılar ve kanun uygulayıcı yetkililer, ülke genelindeki seçim yetkililerini hedef alan şiddet içeren tehditler konusunda yüksek teyakkuzda. Yine de başka bir alanda Kongre, Amerikan Veri Gizliliği ve Koruma Yasası biçiminde şiddetle ihtiyaç duyulan ve gecikmiş gizlilik mevzuatı için iki taraflı destek sağlama konusunda ilerleme kaydediyor.

İranlı kadın hakları aktivistleri, bu hafta Meta’nın ülkenin feminist hareketi için çok önemli bir anda Instagram hesaplarını hedef alan bot kampanyalarıyla ilgili endişelerine yanıt vermediği alarmını verdi. Paris’teki internet kablolarına yapılan saldırıları inceleyen müfettişler, vandalizmin arkasında kimin olduğunu veya amacının ne olduğunu hala belirleyemedi, ancak sabotajın boyutuyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı ve durumu daha da endişe verici ve merak uyandırıcı hale getirdi.

ACLU, bu hafta İç Güvenlik Bakanlığı’nın konum bilgilerini satan telefon izleme veri komisyoncularıyla yaptığı sözleşmeleri detaylandıran belgeleri yayınladı. Big Brother’ın üreme verilerinizi gözetlemesinden endişeleniyorsanız, en popüler dönem izleme uygulamalarının veri gizliliği korumalarına göre bir sıralamasına sahibiz.

Ve dahası var. Her hafta, kırmadığımız veya derinlemesine ele almadığımız haberleri toplarız. Haberin tamamını okumak için başlıklara tıklayın. Ve orada güvende kalın!

İç Güvenlik Bakanlığı Genel Müfettişi Perşembe günü Gizli Servis’e, duruma ilişkin “devam eden bir ceza soruşturması” nedeniyle 6 Ocak ayaklanmayla ilgili kısa mesajların silinmesine yönelik soruşturmasını durdurmasını söyledi. Gizli Servis sözcüleri birbiriyle çelişen şeyler söylediler: planlı bir telefon taşıma veya fabrika ayarlarına sıfırlama sırasında telefonlardaki veriler silindi ve silinen mesajlar 6 Ocak soruşturmasıyla ilgili değildi. Gizli Servis, elden geçirme sürecini başlatmadan önce ajanlara verilerini yedeklemeleri için bir kılavuz sağladığını, ancak bu yedeklemeyi tamamlamanın kişilere bağlı olduğunu kaydetti.

Zero Day, George Mason Üniversitesi’ndeki adli tıp ve telekomünikasyon programı direktörü ve eski bir FBI dijital adli tıp denetçisi Robert Osgood ile durum hakkında konuştu. “Osgood, ajanlara kendi telefonlarını yedeklemelerini söylemenin ‘kesinlikle anlamsız’ olduğunu söyledi – özellikle Gizli Servis’in yaptığı ve kayıtları tutması gereken işlerle uğraşan bir devlet kurumu için. Ajans yalnızca başkanı, başkan yardımcısını ve diğerlerini korumakla suçlanmıyor, aynı zamanda mali suçları ve siber suçları da araştırıyor” diyor Zero Day yazarı Kim Zetter. “Ben hükümet yanlısıyım ve [telling agents to back up their own phones] kulağa garip geliyor,” dedi Osgood Zetter’e. “Bu olduysa, bundan sorumlu olan BT yöneticisi kınanmalıdır. O kişinin başına bir şey gelmeli çünkü bu hayatımda duyduğum en aptalca şeylerden biri.”

Federal İletişim Komisyonu’nun Robocall Müdahale Ekibi Perşembe günü yaptığı açıklamada, telefon şirketlerine, araba garantilerinin sona ermesi konusunda uyarıda bulunan ve yenileme anlaşmaları sunan otomatik aramaları engellemelerini emrettiğini söyledi. FCC, ABD’deki insanlara tanıdık gelen aramaların “Roy Cox Jr., Aaron Michael Jones, Sumco Panama şirketleri ve uluslararası ortaklarından” geldiğini söyledi. FCC, 2018’den beri veya muhtemelen daha öncesinde, operasyonlarının Amerikalılara 8 milyardan fazla önceden kaydedilmiş mesaj çağrısı ile sonuçlandığını söyledi. FCC başkanı Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada, “Robocal dolandırıcılarına veya onların dolandırıcılıklarını mümkün kılmaya yardımcı olanlara müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. “Tüketicilerin sabrı tükendi ve ben onların yanındayım.”

Apple, Kasım ayında bazı Taylandlı aktivistleri ve ortaklarını, cihazlarının NSO Group’un kötü şöhretli Pegasus casus yazılımının hedef almış olabileceği konusunda uyardıktan sonra, birçoğu Tayland’daki bir kampanyanın daha geniş bir resmini oluşturan insan hakları gruplarına ve araştırmacılara ulaştı. Toplamda 30’dan fazla Taylandlı kurbanın kimliği belirlendi. Hedefler, kendi üyelerinden ikisinin kampanyanın kurbanı olduğunu tespit eden yerel insan hakları grubu iLaw ile, ayrıca Toronto Üniversitesi Vatandaş Laboratuvarı ve Uluslararası Af Örgütü ile çalıştı. Araştırmacılar, Pegasus kampanyalarının arkasında kimin olduğuna dair bir açıklama yapmadılar, ancak birçok hedefin aynı genel zamanda, hedeflerin hükümet politikalarına karşı protestolara katıldığı sırada gerçekleştiğini buldular.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu bu hafta, Rusya’nın dijital müdahalesinin hem Kremlin’in işgali devam ederken Ukrayna’da hem de daha geniş anlamda Doğu Avrupa’da hızla devam ettiğini gördüğünü bildirdi. TAG, Rusya bağlantılı korsan grubu Turla’nın Ukraynalı gibi görünen siteler aracılığıyla iki farklı kötü amaçlı Android uygulamasını yaymaya çalıştığını tespit etti. Grup, uygulamaları indirmenin Rus web sitelerine hizmet reddi saldırılarının başlatılmasında rol oynayacağını iddia ederek uygulamaları pazarlamaya çalıştı. TAG ayrıca, Ukrayna sistemlerini hedeflemek ve bölgede dezenformasyon kampanyaları başlatmak için güvenlik açıklarından yararlanan bilinen diğer Rus bilgisayar korsanlığı gruplarının faaliyetlerini de tespit etti.

Ukraynalı yetkililer ayrıca bu hafta Rusya’nın Ukrayna’nın TAVR Medyasına bir saldırı düzenlediğini ve dokuz popüler radyo istasyonunu hackleyerek Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin kritik bir hastalık nedeniyle yoğun bakımda olduğuna dair yanlış bilgi yaydığını söyledi. Yayın ayrıca Verkhovna Rada’nın başkanı Ruslan Stefanchuk’un Zelensky’nin yerine komuta ettiğini iddia etti. TAVR, Facebook’ta yayınların “gerçeğe uymadığını” belirten bir açıklama yaptı. Zelensky, Instagram’da saldırıyı Rusya’ya bağlayan ve sağlığının iyi olduğunu söyleyen bir video yayınladı.Source link