24 Yaşındaki Avustralyalı Hacker Casus Yazılım Oluşturup Satmaktan Tutuklandı


24 Yaşındaki Avustralyalı Hacker Casus Yazılım Oluşturup Satmaktan Tutuklandı

24 yaşındaki bir adam tutuklandı ve casus yazılım oluşturup satmakla suçlandı ve küresel bir kanun uygulama operasyonunu tetikledi. Sonuç olarak, AFP bu yasa dışı araçları satın alan çok sayıda suçlu ve aile içi şiddet faili hakkında suçlamada bulundu.

Bu Avustralyalı bilgisayar korsanı 15 yaşından beri RAT (Uzaktan Erişim Truva Atı) oluşturuyor. Ek olarak, Avustralya Federal Polisi de bu operasyonda faillerin yanı sıra kurbanları da tespit etti.

Imminent Monitor (IM), Frankston’ın ilişki kurduğu kişilerden oluşan bir ağ üzerinden satılan bir casus yazılımdır. 128 ülkede 14500’den fazla kişi bu yasadışı aracı şimdiye kadar bilgisayar korsanından satın aldı.

DÖRT

Avustralya Federal Polisi tarafından yayınlanan bir rapor, Avustralya’da 201 kişinin RAT’ı satın aldığını gösteriyor. Avustralya’daki IM RAT alıcılarının bir kısmı (%14,2) aile içi şiddet sanıklarıdır.

Bu listede, aynı zamanda çocuk cinsel suçlularının kaydında olan bir alıcı var. RAT alıcıları olarak tanımlanan 14 kişi vardı ve bunlardan 11’i, DVO aldıktan sonraki iki yıl içinde veya DVO’larının aktif olduğu süre içinde RAT’leri satın aldı.

Kampanyanın 2013’te başlamasından bu yana, uygulama geliştiricisi 300.000 ila 400.000 ABD Doları arasında bir gelir elde etti ve bu kazançların çoğu, kampanya için gerekli olan diğer ‘sarf malzemelerinin yanı sıra yiyecek teslimatı için kullanıldı.

Altı suçlamadan yargılanan Avustralyalı için maksimum 20 yıl hapis cezası mümkün. Bir kurbanın bilgisayarına uzaktan erişim aracı (RAT) yüklenir yüklenmez kurban kontrol edilebilirdi.

Aşağıda, gerçekleştirilebilecek ortak faaliyetlerden bahsettik: –

 • Kişisel bilgileri çalmak
 • Web kameraları ve mikrofonlar aracılığıyla kurbanları gözetleyin

Casus yazılımı yaymak için kullanılabilecek kimlik avı e-postaları da dahil olmak üzere casus yazılım yüklemek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Programı hacker topluluğunda yaymak için bilgisayar korsanı forumlarında ve özel bir web sitesinde kullanıma sunuldu. Bu program için 25 $ karşılığında satın alınabilen ve paketin bir parçası olarak müşteri hizmetlerini içeren bir ömür boyu lisans vardır.

AFP, 2017 yılında Palo Alto Networks ve FBI’dan şüpheli bir RAT hakkında bilgi aldı. Bu bilgilere yanıt olarak Cepheus Operasyonu başlatıldı.

Ücretler

 • 1995 tarihli Ceza Kanunu Yasası’nın (Cth) 478.4(1) bölümüne aykırı olarak, bir bilgisayar suçu işlemek amacıyla bir veri üretme;
 • 1995 tarihli Ceza Kanunu Yasası’nın (Cth) 478.4(1) bölümüne aykırı olarak, bir bilgisayar suçu işlemek amacıyla iki veri sağlama;
 • Bir suçun işlenmesine yardım etme, yataklık etme, danışmanlık yapma veya tedarik etme, yani 1995 tarihli Ceza Kanunu Yasası’nın (Cth) 11.2(1) ve 477.2(1) alt bölümlerine aykırı olarak verilerin izinsiz değiştirilmesi; ve
 • 1995 tarihli Ceza Kanunu Yasası’nın (Cth) 400,4(1) bölümüne aykırı olarak, 100.000 ABD Doları veya daha fazla değerde suç gelirleriyle ilgili iki işlem.

Güvenlik önlemleri

Aşağıda önerilen tüm güvenlik önlemlerinden bahsettik: –

 • İşletim sisteminizi ve güvenlik yazılımınızı güncel tutun.
 • Cihazınızda güvenlik duvarını etkinleştirdiğinizden emin olmanız gerekir.
 • İndirmeniz gereken tek uygulama ve yazılım, güvenilir kaynaklardan gelenlerdir.
 • Web kameranızı kullanmadığınızda, kapalı olduğundan emin olun.
 • Verilerinizin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olun.
 • İnternette gezinirken dikkatli olmalısınız.
 • Şüpheli bir bağlantı, açılır pencere veya iletişim kutusuyla karşılaşırsanız, üzerine tıklamayın.
 • İnternet tarayıcınızın en son sürümüyle güncel kalın.
 • Yeni bir pencere açılırsa veya bir şey indirilirse, web tarayıcınızı sizi uyaracak şekilde yapılandırın.
 • Beklenmedik veya şüpheli görünen bir e-posta alırsanız, e-postadaki hiçbir bağlantıya veya eke tıklamayın.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecan, Facebook günlük Siber Güvenlik ve hack haber güncellemeleri için.

Source link